Personale

Med 14 kompetente og yderst engagerede lærere, 1 synlig og deltagende leder, 4 nærværende SFO-voksne, 1 stk. fleksibel sekretær, 2 alsidige pedeller og 1 grundig rengøringsassistent får vi hjulene til at dreje på Oksbøl Friskole.

solveig

Solveig V. Olsen

  • Skoleleder
  • Idræt
  • Samfundsfag
  • Valgfag

Solveig (SV) er skolens spydspids, og har stor berøring med alle klasser.

Charlotte Fynholt Erhardsen

  • Matematik
  • Dansk
  • P-fag
  • Fortælling

Charlotte (CE) er klasselærer i 3. årgang (Pink hold) og matematikvejleder. Hun er også skolens tillidsrepræsentant.

charlotte
birgitte

Birgitte Werth

  • Dansk
  • Engelsk
  • Matematik
  • Støtte
  • P-fag

Birgitte (BW) er klasselærer for 2. årgang (Koral hold) og fungerer også som skolens læsevejleder.

Malene Kraag Holm

  • Dansk
  • Tysk
  • P-fag
  • Valgfag
  • Støtte

Malene (ML) er klasselærer for 6. årgang (Rødt hold).

malene
lasse

Lasse Heesche

  • Dansk
  • Historie
  • Samfundsfag
  • Fortælling
  • Tysk
  • Valgfag

Lasse (LH) er klasselærer for 8. årgang (Orange hold) og er også med i skolens IT-vejlederteam.

Hanne Thomsen

  • Dansk
  • Engelsk
  • Kristendom
  • Idræt
  • Matematik

Hanne (HT) er klasselærer for 9. årgang (Violet hold).

hanne
Kisser

Kisser Frydendal

  • Natur-/Teknik
  • Engelsk
  • Støtte
  • Grundfag

Kisser (KF) er børnehaveklasseleder (Gyldent hold).

Henriette Krogh

  • Dansk
  • Matematik
  • P-fag

Henriette (HK) er klasselærer for 2. årgang (Mint hold) og skolens souschef.

henriette
søren

Søren Hansen

  • Matematik
  • Natur-/Teknik
  • Idræt
  • Svømning

Søren (SH) er hovedsageligt naturfagslærer.

Mia Søltoft Kjeldssen

  • Engelsk
  • Fortælling
  • Historie
  • Svømning
  • Støtte

Mia (MS) er med i skolens IT-vejlederteam.

mia
foto_er_på_vej

Carsten Damsgaard

  • Biologi
  • Geografi
  • Støttelærer
  • P-fag & V-fag

Carsten er klasselærer for 7. årg (grønt hold)

Ulla Tønder Kjærgaard

  • Dansk
  • Musik
  • Idræt
  • Motorik

Ulla (UT) er klasselærer på 4. årgang (Solgul hold)

UllaTønderKjærgaard
IngerTybjergMeier

Inger Tybjerg Meier

  • Dansk
  • Musik
  • Fortælling
  • Valgfag

Inger (IT) er klasselærer er på 5. årgang (Lilla hold)

Lone Jessen

  • Dansk
  • Matematik
  • Engelsk

Lone (LJ) er klasselærer for 1. årg (Himmelblå)

foto_er_på_vej
foto_er_på_vej

Per Gejl Jørgensen

  • Fysik
  • Natur og teknik
  • Geografi
  • Matematik
  • Støttelærer

Per (PJ) er primært naturfagslærer

Susanne Møller

  • Sekretær

Susanne (SM) er skolens uundværlige blæksprutte, der tager sig at såvel administrative som alle mulige andre opgaver i en travl skolehverdag.

Susanne
foto_er_på_vej

Klaus V. Kjargaard

  • Pædagog og SFO-leder

Klaus er leder af skolens SFO: Myretuen

Marianne Birk

  • Pædagog i SFO: Myretuen
foto_er_på_vej
foto_er_på_vej

Anne-Marie Zink

  • Pædagogmedhjælper i SFO: Myretuen

Kristina Thy

  • Pædagogmedhjælper i SFO: Myretuen
  • Støttelærer i skolen

 

foto_er_på_vej