Personale

Med 13 kompetente og yderst engagerede lærere, 1 synlig og deltagende leder, 4 nærværende SFO-voksne, 1 stk. fleksibel sekretær, 2 alsidige pedeller og 1 grundig rengøringsassistent får vi hjulene til at dreje på Oksbøl Friskole.

solveig

Solveig V. Olsen

  • Skoleleder
  • Idræt
  • Samfundsfag
  • Valgfag

Solveig (SV) er skolens spydspids, og har stor berøring med alle klasser.

Charlotte Fynholt Erhardsen

  • Matematik
  • Dansk
  • P-fag
  • Fortælling
  • Valgfag

Charlotte (CE) er klasselærer i 2. årgang (Pink hold) og matematikvejleder. Hun er også skolens tillidsrepræsentant.

charlotte
birgitte

Birgitte Werth

  • Dansk
  • Engelsk
  • Matematik
  • Støtte

Birgitte (BW) er klasselærer for 1. årgang (Koral hold) og fungerer også som skolens læsevejleder.

Malene Kraag Holm

  • Dansk
  • Tysk
  • Matematik
  • P-fag
  • Valgfag
  • Støtte

Malene (ML) er klasselærer for 5. årgang (Rødt hold).

malene
lasse

Lasse Heesche

  • Dansk
  • Historie
  • Samfundsfag
  • Fortælling
  • Geografi
  • Valgfag

Lasse (LH) er klasselærer for 7. årgang (Orange hold) og er også med i skolens IT-vejlederteam.

Hanne Thomsen

  • Dansk
  • Engelsk
  • Kristendom
  • Idræt
  • Matematik
  • Valgfag

Hanne (HT) er klasselærer for 8.  0g 9. årgang (Blå/violet hold).

hanne
Kisser

Kisser Frydendal

  • Natur-/Teknik
  • Engelsk
  • Støtte
  • Grundfag

Kisser (KF) er børnehaveklasseleder  (Himmelblåt hold).

Henriette Krogh

  • Dansk
  • Matematik
  • P-fag

Henriette (HK) er klasselærer for 1. årgang (Mint hold) og skolens souschef.

henriette
søren

Søren Hansen

  • Matematik
  • Natur-/Teknik
  • Idræt
  • Fysik
  • Svømning
  • Valgfag

Søren (SH) er hovedsageligt naturfagslærer.

Mia Søltoft Kjeldssen

  • Dansk
  • Engelsk
  • Fortælling
  • Historie
  • Svømning
  • Støtte

Mia (MS) er klasselærer for 6. årgang (Grønt hold) og er også med i skolens IT-vejlederteam.

mia
Svend

Svend Carstensen

  • Fysik
  • Biologi
  • Tysk
  • Natur og teknik
  • Støtte
  • P-fag

Svend (SC) er hovedsagelig naturfagslærer.

Kristina Thy

Kristina (KT) er lærervikar og medarbejder i skolens SFO

Kristina
UllaTønderKjærgaard

Ulla Tønder Kjærgaard

  • Dansk
  • Musik
  • Idræt
  • Motorik

Ulla (UT) er klasselærer på 3. årgang (Solgul hold)

Inger Tybjerg Meier

  • Dansk
  • Musik
  • Fortælling
  • Valgfag

Inger (IT) er klasselærer er på 4. årgang (Lilla hold)

IngerTybjergMeier
foto_er_på_vej

Karen Jørgensen

  • Støttelærer
  • Motorik
  • Fortælling

Karen er støttelærer i flere klasser, samt specialundervisningskoordinator.

Susanne Møller

  • Sekretær

Susanne (SM) er skolens uundværlige blæksprutte, der tager sig at såvel administrative som alle mulige andre opgaver i en travl skolehverdag.

Susanne